Strona główna Ciekawe miejsca Most św. Jana Nepomucena

Most św. Jana Nepomucena

5128
PODZIEL SIĘ

Most św. Jana Nepomucena na rzece Łynie (znany również jako Most św. Jana oraz Most Jana, dawn. niem. Johannesbrücke – Most św. Jana) jest najstarszym i najsłynniejszym mostem w Olsztynie.

Znajduje się on w południowej części Starego Miasta, w historycznej dzielnicy „Dolnego Przedmieścia” (niem. Unterstadt), nieopodal dawnej Bramy Dolnej, po której nie ma dziś już śladów.

Od roku 1907 do roku 1965 przez most jeździły tramwaje olsztyńskie linii 1, która przez pewien okres przy moście miała swoją pętlę, a później przystanek.

W przeszłości w pobliżu mostu stała kapliczka z czerwonej cegły. W 1869 roku w miejsce likwidowanej kapliczki na samym moście umieszczono kamienną figurę św. Jana Nepomucena autorstwa Wilhelma Jansena z Kolonii. W niewyjaśnionych do końca okolicznościach została ona skradziona w wyniku rubieży tuż po drugiej wojnie światowej. W 1996 wraz z remontem samego mostu ufundowano kopię historycznej kapliczki, tym razem spiżową i większych rozmiarów, oraz staraniem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niemieckiej – odtworzono kopię zaginionego pomnika.

Dawna nazwa mostu to Johannesbrücke (Most św. Jana Nepomucena). Patronem mostu jest św. Jan Nepomucen – patron szczęśliwych przepraw przez rzeki.

[googlemaps width=300 height=300]

PODZIEL SIĘ