Lotnisko sterowców w Dywitach

lotniso-sterowcow-dywity

Na początku XX wieku w Dywitach znajdowało się lotnisko stanowiące bazę sterowców i balonów wojskowych. W kwietniu 1913 roku miasto Olsztyn zakupiło od miejscowego gospodarza o nazwisku Perk 111 ha ziemi. Niezwłocznie przystąpiono do budowy bazy lotniczej.

Wiosną następnego roku lotnisko było gotowe. Powstała olbrzymia hala o wysokości 34 m, szerokości 44 m i długości 44 m i długości pierwotnie 180 m rozbudowano do 192 m. Torowiska służące do transportu sterowców rozmieszczone były po obu stronach hali ze zewnątrz i wewnątrz budynku. W bezpiecznej odległości od hangaru znajdowały się dwa place manewrowe, z których startowano sterowce i sprowadzano je na ziemię. Każdy z placów miał ok. 500 m średnicy.

Sterowce ściągano w dół i cumowano za pomocą lin przeplatanych przez stalowe obręcze umieszczone w żelbetonowych blokach znajdujących się na placach manewrowych. W Dywitach były 24 punkty „kotwicze”, do dziś odnaleziono 4 stopy służące do cumowania.

Na terenie lotniska znajdowały się garaże, warsztaty, magazyny części zamiennych od sterowców i taboru naziemnego, radiostacja i stacja meteorologiczna

[googlemaps width=300 height=300]

0
Ocena 0 0 głosów

Brak komentarzy dla "Lotnisko sterowców w Dywitach"

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>