Strona główna Olsztyn Kościół pw. NMP Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

Kościół pw. NMP Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała

3253
PODZIEL SIĘ

Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Rafaela i Gabriela znajduje się przy ulicy Kromera 2a w Olsztynie. Dawniej w budynku mieścił się Kościół Garnizonowy.

Był Kościół garnizonowy Matki Boskiej Królowej Polski w Olsztynie został wzniesiony w latach 1913–1914 jako ewangelicko-augsburski kościół garnizonowy Armii Cesarstwa Niemieckiego. Projekt świątyni wykonał w 1909 berliński architekt Ludwig Dihm.

Po II wojnie światowej kościół pozostawiono w gestii wojska zmieniono tylko konfesję z ewangelicko-augsburskiej na katolicką, konsekracja przez ordynariusza diecezji Teodora Benscha. Kościół służył olsztyńskiemu wojsku do 2001, kiedy to opuściła Olsztyn 15 Warmińsko-Mazurska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Władysława Jagiełły.

W 2009 roku powstała parafia cywilno-wojskowa NMP Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Do roku 2012 parafia należała do Warmińsko-Mazurskiego Dekanatu Wojskowego.

31 grudnia 2013 roku Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek zniósł parafię cywilno-wojskową pw. NMP Królowej Polskiej i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Olsztynie i odwołał proboszcza parafii ks. ppłk Eugeniusza Łabisza. Nowym proboszczem został ks. Zbigniew Czernik, kapelan olsztyńskich policjantów.

Nieruchomość do czasu przekazania zabytkowego kościoła przez Ordynariat Polowy miastu była własnością Skarbu Państwa. W styczniu Archidiecezja Warmińska wystąpiła do prezydenta Olsztyna z wnioskiem o nabycie prawa własności.

PODZIEL SIĘ