Strona główna Jeziora i rzeki Jezioro Wadąg

Jezioro Wadąg

4519
PODZIEL SIĘ
Jezioro Wadąg - Myki

Jezioro o powierzchni około 50 ha i głębokości 35m położone jest tuż poza granicami miasta. Brzegi jeziora są przeważnie wysokie i strome, otoczone polami, łąkami i lasem. Jest to typ jeziora sielawowego.

W północnym brzegu wschodniego akwenu wpływa do jeziora rzeka Pisa i potok Orzechowo. Na końcu basenu południowego z jeziora wypływa rzeka Wadąg, a wpływa potok Kośnika. Na powierzchni jeziora znajdują się trzy wyspy. Największa o powierzchni 3 ha znajduje się w środkowej części jeziora, druga około 0,5 ha u wejścia do basenu zachodniego; trzecia najmniejsza wysepka w środkowej części plosa przy północnym brzegu.

Brzegi wysokie i strome otoczone są polami i lasami. Nad jeziorem usytuowane są następujące wsie: Słupy, Barczewko, Szypry, Myki. Dojazd z Olsztyna w kierunku północnym do miejscowości Słupy lub Myki.

Jedno z najpiękniejszych jezior Warmii i Mazur. Pod względem wędkarskim jezioro bardzo ciekawe. Licznie występują tam piękne okazy sandacza i szczupaka, można tu też złowić leszcze, płocie, okonie, węgorze, sumy.

Zezwolenia do wędkowania: GRWO – www.grolsztyn.pl

[googlemaps width=300 height=300]

PODZIEL SIĘ